Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Prośba o spostrzeżenia od profesjonalistów :)
Dzięki wielki za pomoc . Mam nadzieję że kiedyś spotkamy się na defconie ;). Literowa wpadka.. Nawet prezydent może się pomylić :D

Tak się dać chlasnąć zwykłej strzydze. Coś ty ją chciał wychędożyć?
Odpowiedz
(03-15-2017, 21:02)920806 napisał(a): Dzięki wielki za pomoc . Mam nadzieję że kiedyś spotkamy się na defconie ;). Literowa wpadka.. Nawet prezydent może się pomylić :D

Mocna obsada polskich teamów ctf już tam siedzi - ale jak dobrze pójdzie to faktycznie się spotkamy :D 

ProTip: jak uczysz się programowania, rób swoje własne projekty. To uczy chyba najbardziej.
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz
Dzień dobry ,

Nudny niedzielny dzień ..a po głowie chodzą myśli i pytania :)!

Zbudowałem swoją własną definicje inzynierii wstecznej ,jeśli się mylę przyjmę kazdą uwagę.

"Inzynieria wsteczna, polega na analizie kodu INSTRUKCJI dla procesora,która powstała w wyniku kompilacji kodu programu pisanego np.w C++ ,C, C# ?":)
link do filmu który mnie zainspirował:
Kod:
https://www.youtube.com/watch?v=VroEiMOJPm8&index=6&list=PLhixgUqwRTjxglIswKp9mpkfPNfHkzyeN

Teraz niewiadoma:

1. Gdy używa się języków nie kompilowanych , a interpretowanych np. Python/JS jak odnaleźć kod takiej instrukcji ?.
Czy jedną z dróg może być debbuger wbudowany w Chrome,Firefox?.
Moje spostrzeżenie: Skoro przeglądarki umożliwiają wgląd do kodu to czy to była by jedna z metod?Tyczy się to głównie Js, ale co np. z Pythonem który jest wykorzystywany w technologiach webowych ?

Tu się nasuwa kolejna niewiadoma .. Co z językami skryptowymi ?:P PHP/CGI/JS

Cytat:Program w języku interpretowanym nie jest kompilowany, lecz jest przechowywany w postaci kodu źródłowego i dopiero podczas uruchomienia wczytywany, interpretowany i wykonywany przez interpreter języka.
By Wikipedia(...)

Ciekawi mnie sam sposób "dobrania" się do miejsca gdzie jest interpretowany,ale tez do samego zasobu ze skryptem.Czy możne to uzyskać np. przez Inżynierię wsteczną ?

Generalnie w internecie wygląda to fajnie , osoba na filmie otwiera program w debuggerze i już.

Rozwazam zakup tych dwóch pozycji:
1.http://helion.pl/ksiazki/asembler-leksykon-kieszonkowy-dawid-farbaniec,asemlk.htm#format/e
2.http://helion.pl/ksiazki/asembler-dla-procesorow-arm-podrecznik-programisty-william-hohl,asarpp.htm#format/e

Spotkałem się w internecie z komentarzem że przy nauce asemblera wystarczy sam leksykon kieszonkowy. Czy olać helion, i np. poszukać coś z wersji anglojęzycznej i wydawnictwa O'reilly :) (chce zasięgnąć tylko opinii)

Tak się dać chlasnąć zwykłej strzydze. Coś ty ją chciał wychędożyć?
Odpowiedz
Zbudowałem swoją własną definicje inzynierii wstecznej ,jeśli się mylę przyjmę kazdą uwagę.

Definicja jak definicja, jeśli według Ciebie jest poprawna i się sprawdzi to kto wie. Może za x lat, na uczelniach zaraz po architekturze Von Neumana będą uczyć o inżynierii wstecznej według 920806 (data urodzin? :) ). Pytanie po co komplikować sobie sprawę i wszystko formalizować. ANSI, ISO i RFC (co stanowi "filar" formalizacji informatyki) są wystarczająco opasłe. 

Inżynieria wsteczna, to dziedzina jak pisałem obszerna. Stosowana przez człowieka od lat. Znów przykład z rękawa: badanie technologii konkurencji czy chociażby walka wywiadów i RE enigmy dokonana przez Polaków we wczesnych latach 30. Co za tym idzie, pojęcie RE w informatyce też jest znacznie szersze niż operowanie opcodami assembly i ja osobiście bym się do tego nie ograniczał i nie zmniejszał kontekstu do języków kompilowanych (lub assemblowalnych). Rewersować można wszystko, protokoły, hardware, software. Główną zasadą, esencją hackingu jest zrozumienie jak działa dana technologia w celu jej skopiowania, exploitowania lub zabezpieczania (co pociąga za sobą exploitację). Ale ja zajmuję się security a nie tworzeniem definicji czy standardów, dlatego koniec dygresji. 

Python nie jest dobrym przykładem, bo jest kompilowany do bytecode (*.pyc). Dostarcza narzędzia jak dis do inżynierii wstecznej.

Idąc dalej, rozmawiamy o poziomie niskim (bytecode), bliskim hardware. To najniższy layer (chyba, że ktoś lubi zabawę technologiami cmos, to wtedy wejdziemy w hardware hacking), za który odpowiadają programiści. Trudno tak przejść od razu do aplikacji webowych. Nie wszystko da się "zrewersować w debuggerze" i tutaj przychodzi wiedza o działaniu poszczególnych warstw systemu. Aby zająć się rewersowaniem czegokolwiek, załóżmy napisanego w języku C, powinno się znać przynajmniej szerokie podstawy języka C i wiedzieć "jak działa komputer". I nie, na dzisiejszych architekturach nie jest to takie trywialne. Ba, zmiana x86 na avr również będzie zaskoczeniem z powodu np. zastosowania arch. Harwardzkiej. Za bardzo przeskakujesz i próbujesz ogarnąć wszystko na raz. Nikt Ci oczywiście nie broni, ale moim skromnym zdaniem lepiej zacząć od podstaw czyli języka C/C++. Żeby coś zepsuć, trzeba wiedzieć jak działa, dlatego biegłe programowanie, znajomość funkcji systemowych (api systemowego) jest niezbędne. Języki stosunkowo trywialne jak ruby, js czy python są proste dla użytkownika z racji zimplementowanego api. Niestety "magia" działająca za tym api nie jest już taka prosta i przyjemna, dlatego potrzeba mieć trochę podstaw. Dalej, żeby poznać dany język trzeba w nim pisać. Z którymś z kolei przychodzi to już bardzo prosto. 

Wikipedia to dobre miejsce na start poszukiwań ale nie należy na niej kończyć a informacje NALEŻY weryfikować ;)

Nie jestem nauczycielem i pewnie się na niego nie nadaję. Polecam jednak uczyć się z dokumentacji (tak czasami jest to trudne i bolesne) oraz dostępnych w sieci materiałów. Kupno książek a tym bardziej "leksykonów", to IMO beznadziejny pomysł. Samo czytanie niczego też Cię nie nauczy. Najlepiej pisać i rozwiązywać problemy. Ale to już wiesz. Książki się szybko dezaktualizują a wiedza w nich dostępna nie jest tajemna za to obecna w wielu postaciach i wersjach w sieci.
Dwa, dobór pozycji sugeruje, że chyba nie do końca jesteś zdecydowany albo nie robiłeś aż tak wnikliwego researchu. Ależ mi wyszedł retoryczny ton. ARM jest RISC a x86 CISC. Niby RISC to mniej operacji = łatwiejsza nauka, z drugiej strony opkodów pamięta się kilkadziesiąt, resztę się sprawdza w dokumentacji. Natomiast pisanie na CISC to możliwość pozwolenia sobie na luksusy i wykonanie bardziej złożonych operacji jednym rozkazem. Zaczynałbym od assembly pod x86. Późniejsze przestawienie się będzie łatwiejsze. 

Co do tego, jak wygląda to w internecie. Live overflow ma fajny kanał, gdzie prezentuje zagadnienia z CTF. Akurat przykład przytoczony przez Ciebie jest delikatnie mówiąc trywialny i takich błędów się nie spotyka. Zadania ctf za 50 punktów często będą dużo trudniejsze. Natomiast jeśli uważasz, że to "wrzucić w debugger i już" to zazdroszczę optymizmu. Czasami kompilatory optymalizują kod w taki sposób, że staje się on bardzo mało zrozumiały dla człowieka, co dopiero jego eksploitacji. Potem dochodzą różne mechanizmy obrony jak zaciemnianie kodu (tak, można to też zrobić w językach jak python), obrona przed podłączeniem debuggera (to akurat nie jest hardcore) czy szyfrowanie i pakowanie aplikacji. RE się rozwija, tak samo rozwijają się zabezpieczenia przed nią. Wykorzystanie RE w celu odtworzenia oprogramowania, którego wsparcie już się zakończyło, a kod nie był specjalnie chroniony jest nie lada wyzwaniem, szkoda wspominać co się dzieje, gdy ktoś umyślnie zabezpieczył swój program przed takim działaniem. Wszystko da się złamać, potrzeba "tylko" wiedzy i czasu. Są rozwiązania na rynku, które dały dużo czasu ale wciąż nie poległy. A to tylko "binarki".

Reasumując, zrozumienie działania komputera i dogłębna nauka programowania (a nie klepania kodu), odpowie na wszystkie Twoje pytania postawione w poście. Niestety nie odpowiem Ci na nie wprost, bo napisano o tym wiele papierków, książek, exploitów i wciąż nie wyczerpano tematu, więc zbyteczna byłaby moja próba zrobienia tego tutaj w poście. Bo ani nie wyszło by lepiej, ani szybciej. Cierpliwości życzę i powodzenia. Staraj się rozgryzać zagadnienia powoli, po kolei - jeśli na etapie realizacji czegokolwiek pojawią się pytania, myślę że forum chętnie Ci pomoże.

Edit. Znów mi ściana tekstu wyszła... eh.

Edit2.
Jak już pisałem o tych językach jak python, implementowane "gotowce" zawierają błędy, podatności. Złe zastosowanie określonych modułów czy ufanie rozwiązaniom jak pythonowy sandboks nie jest dobrym pomysłem. I haker powinien wiedzieć, jak ten zły pomysł przekuć na wykonanie kodu i shella na serwerze. Następnie warto zaznajomić się z tematem, jak uniemożliwić takie akcje, aby w raporcie zasugerować sysopsom co jest do poprawy.
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz