Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
problem z przejściem z HDD na SSD
Dzień dobry Panowie i Panie 
Zwracam się do Was z prośbą. Posiadam laptop Asus z preinstalowanym Win8, który został zaktualizowany do Win8.1,  dysk HDD 500GB.
Wymyśliłem sobie, że przejdę na SSD, tyle, że aby zaoszczędzić trochę grosza, rozważam SSD 250GB. Zapytałem w servisie Asusa, czy jest to możliwe, odpisali mi, że mój Notebook X550VC;ASUS  nigdy nie był sprzedawany z dyskiem SSD, więc nie mają na taką migrację wsparcia.
Nie mogą mi zagwarantować, że przy przejściu uszkodzeniu nie ulegnie partycja systemowa oraz czy sprzęt wystartuje po takiej operacji.
Słyszy się, że sporo ludzi przechodzi na dyski SSD, więc w czym jest problem? Czy w tym, że przechodzę z 500GB na 250? w tej chwili na HDD mam zajęte mniej niż 250GB. Możecie coś poradzić?  Liczę na Waszą fachową pomoc.
jk

Panowie, nie wierzę, że nikt tu nie zna rady na moje "problemy". Odpowiedźcie proszę.
Odpowiedz
Co rozumiesz przez pojęcie "przejście" z HDD na SSD? Jeżeli utworzenie obrazu HDD np. CloneZilla i odtworzenie na SSD = nie da się. Ponieważ obraz będzie dysku 500GB, którego ni jak nie wsadzisz na 256GB. Odwrotnie by się udało i wtedy tylko wystarczyłoby rozszerzyć partycję.

Nie możesz po prostu zainstalować systemu na nowym dysku od podstaw?
Kto mieczem wojuje - ten często zwycięża.
Odpowiedz
(12-19-2016, 16:00)Anh3doX napisał(a): Co rozumiesz przez pojęcie "przejście" z HDD na SSD? Jeżeli utworzenie obrazu HDD np. CloneZilla i odtworzenie na SSD = nie da się. Ponieważ obraz będzie dysku 500GB, którego ni jak nie wsadzisz na 256GB. Odwrotnie by się udało i wtedy tylko wystarczyłoby rozszerzyć partycję.

Nie możesz po prostu zainstalować systemu na nowym dysku od podstaw?

Chętnie bym tak zrobił, ale 
po pierwsze, laptop został kupiony z preinstalowanym Win8, istnieje partycja recouvery z tym systemem oraz nie mam  żadnych sterowników do podzespołów laptopa, poza tymi które znajdują się właśnie na tej partycji
po drugie, system został zaktualizowany do Win8.1 i obecnie na nim pracuje.
Zatem gdybym potrafił jakoś wyodrębić zestaw sterowników do mego laptopa, to pewnie byłoby łatwiej, choć należy się zastanowić się, czy przypadkiem nie utracę partycji recovery. Nie wiem też jak zrobić dysk ratunkowy dotyczący obecnego Win8.1 i czy system będzie startował, bo kiedyś zaglądałem do biosu i MOCNO odbiegal on od standarowego.
Wdzięczny będę za wszelkie przyjaźnie wytłumaczone rady w powyższym temacie.
JK
Odpowiedz
Jeżeli dla Ciebie problemem są sterowniki, które można ściągnąć bez problemu ze stron każdego producenta sprzętu, to mam już tylko jedną radę - oddaj sprzęt do kogoś kto w Twojej okolicy zajmuje się komputerami. Nie każdy musi się na tym znać, więc się nie przejmuj i nie obrażaj. Ponieważ jeżeli wartością dla Ciebie jest preinstalowany system, który zawsze posiada doinstalowanych wiele tzw. dodatkowych gówien, a problemem są sterowniki - to każda bardziej zaawansowana porada będzie do Ciebie nie do przejścia.
Odpowiedz
No i tak pragnę uczynić, tylko próbuję się rozeznać, czy da się to zrobić. 
Chciałbym nadal mieć niespiracony system, tyle, że Win8.1, a z tego co się orientuję,
to numer licencji przechowywany w Biosie dotyczy Win8. 
Więc co dalej?  Proszę o dalsze sugestie.
J.K
Odpowiedz
Nawet EaseUS Partition Master wspiera kopiowanie dysku + resize partycji z większego hdd do mniejszego ssd. Odrobina własnej woli.

(12-20-2016, 8:33)Anh3doX napisał(a): oddaj sprzęt do kogoś kto w Twojej okolicy zajmuje się komputerami

Podobno (sic!) to forum dla ludzi, którzy nie idą na łatwiznę. Dodatkowo o bezpieczeństwie. Nie widzę nic bezpiecznego w oddaniu komputera osobom trzecim. Nie wspominając o nieszyfrowanych danych.
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz
(12-20-2016, 13:38)PanKernel napisał(a): Nawet EaseUS Partition Master wspiera kopiowanie dysku + resize partycji z większego hdd do mniejszego ssd. Odrobina własnej woli.

(12-20-2016, 8:33)Anh3doX napisał(a): oddaj sprzęt do kogoś kto w Twojej okolicy zajmuje się komputerami

Podobno (sic!) to forum dla ludzi, którzy nie idą na łatwiznę. Dodatkowo o bezpieczeństwie. Nie widzę nic bezpiecznego w oddaniu komputera osobom trzecim. Nie wspominając o nieszyfrowanych danych.

...a co poradzić osobie, która nie potrafi ściągnąć sterowników ze strony producenta?
Odpowiedz
(12-20-2016, 16:01)Anh3doX napisał(a):
(12-20-2016, 13:38)PanKernel napisał(a): Nawet EaseUS Partition Master wspiera kopiowanie dysku + resize partycji z większego hdd do mniejszego ssd. Odrobina własnej woli.

...a co poradzić osobie, która nie potrafi ściągnąć sterowników ze strony producenta?

Moja rada brzmi w takim razie: try harder (tak sobie pożyczyłem z Offensive Security, dobrze wpasowuje się w klimat).
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz
(12-20-2016, 16:51)PanKernel napisał(a):
(12-20-2016, 16:01)Anh3doX napisał(a):

Moja rada brzmi w takim razie: try harder (tak sobie pożyczyłem z Offensive Security, dobrze wpasowuje się w klimat).

Krytykę i ironię przyjmuję z pokorą.
Odpowiedz
Zatem aby zakończyć temat, prosze o odpowiedź.

Czy da się przejść z 500B HDD na 250 GB SSD ( oczywiście HDD jest zajety w  mniej niż 50%)  przy zachowaniu partycji Recouvery z jednego sytemu tzn. Win8, a używanym drugim systemie Win8.1 ?  Jeżeli tak to proszę o szczególowe podpowiedzi, bez "wycieczek" pod moim adresem.
Odpowiedzi oczekuję/proszę od osób z WYSOKĄ rangą na Forum.
jk
Odpowiedz