Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Iso -> pendrive with linux. problem z DD?
Hello, po raz pierwszy przerzucam obraz iso na pendrive za pomocą linuxa a nie jakiegoś windowsowego isntallera i oczywiście pierw zrobiłem format na fat32 a później przy pomocy dd:
Kod:
dd if=CentOS-7-x86_64-Everything-1511.iso of=/dev/sdb1
i tak mruga mi prompt od 1.5h i nic się nie dzieje. Czekać cierpliwie czy coś zepsułem?

EDIT: dobra, jak komuś coś dzieje się w tle to polecam zainstalować pv a.k.a. "pipe viewer" którego używa się na powyższym przykładzie tak:

Kod:
dd if=CentOS-7-x86_64-Everything-1511.iso | pv | dd of=/dev/sdb1

Dzięki temu wiemy czy coś się dzieje z procesem czy nie Smile

EDIT2: są jeszcze lepsze sposoby Smile nawet w dd można użyć status=progress
Odpowiedz
Pewnie ze są:
http://ubuntu.pl/czytelnia/2008/12/11/unetbootin/
IBM z hasłem biosu to nie problem.
Odpowiedz
(07-29-2016, 9:59)kordex napisał(a): Pewnie ze są:
http://ubuntu.pl/czytelnia/2008/12/11/unetbootin/

Gdzie tu wyższość niby? :Big Grin
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz
Podałem tylko prosty sposób na Linux.
Wystarczy trochę chęci,bardzo prosto opisane zagadnienie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)
Odpowiedz
(07-29-2016, 10:47)kordex napisał(a): Podałem tylko prosty sposób na Linux.
Wystarczy trochę chęci,bardzo prosto opisane zagadnienie.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Dd_(Unix)

Nie rozumiesz, pytam gdzie 
unetbootin > dd 

Unet. nie ma najnowszych distro (a te ichniejsze repo to jedyna zaleta), bo korzystanie z własnoręcznie pobranych iso można realizować z poziomu dd. Nie ma fajnego terminalowego UI. No i dd jest dostępne z każdego minimalnego repo, czego nie można powiedzieć o tym wyżej. Potężny koń roboczy o małej wadze i dużym portability. Dostępny w busyboxach, debug bridge'ach (np. androidowym). Wypalanie iso to tylko ułamek możliwości. Na jego podstawie powstało dcfldd, genialny soft z dodatkową funkcjonalnością do forensic. Także słaba ta alternatywa... Smile
 Gdyby Java miała prawdziwy garbage collector to programy kasowałyby się podczas uruchomienia.

Odpowiedz
EDIT2: są jeszcze lepsze sposoby.
Na to pytanie odpowiedziałem.
Nie rozumiesz, pytam gdzie.
Spokojnie kolego.
Odpowiedz
Generalnie jak doczytałem dlaczego instalatory to gówno, i jak ŁATWE jest zrobienie tego w DD, nie wrócę już do unet ani innego narzędzia.

po1. unet - zepsuł mi obraz (skąd wiem? o tym zaraz)
po2. szkoda zasypywać miejsce na dysku na dodatkowe śmieci (mimo że to parę kb) skoro ma się DD
po3. obraz i tak trzeba pobrać, czy przez asystenta unet czy ręcznie, osobiście wolę ręcznie, bo wiem co pobieram na pewno. (i tak korzystałem z pobranych, a unet tylko miał mi je instalować.)

Co do zepsucia obrazu z punktu pierwszego: dokładnie ten sam obraz przerzuciłem za pomocą dd i ruszyło pięknie, gdzie instalator wywalał mi błędy, po kilku próbach nawet. Jedyna rzecz którą robiłem źle, to jako lokalizację docelową wpisywałem "sdb1" zamiast "sdb" (na przyszłość, nie podawajcie numeru partycji tylko oznaczenie nośnika!)

Druga rzecz, jak w DD nie działa Ci żaden proces status czy pv do monitorowania co się dzieje cały czas, to możesz sprawdzać co jakiś czas, na jakim etapie jest proces w ten sposób:

Kod:
kill -USR1 'numer procesu dd'

A co do tego że są lepsze sposoby, to chodziło mi o monitorowanie co dzieje się z dd, a nie lepsze na wrzucenie obrazu na pendrive, bo obecnie nie ma chyba skuteczniejszej i pewniejszej metody niż przy użyciu dd. Smile

EDIT: literówki poprawiałem Smile
Odpowiedz