Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wewnętrzna antena w laptopie
Witam, chciałbym uzyskać informacje na temat wewnętrznych anten w laptopach. Z tego co się orientuję, to w większości laptopów antena leci wokół matrycy. Niestety w moim antena jest na krótkim kabelku i kończy swój bieg pod matrycą, co powoduje, że sygnał odbieranych sieci jest znacznie gorszy, w porównaniu z innymi laptopami. Karta sieciowa, to realtek rtl8723be wireless lan 802.11n pci-e nic, z której wychodzą dwa kabelki, i w tym miejscu rodzą się pytania - oba kabelki są od wifi, czy jeden jest od bluetootha, czy takowa antena to zwykły kabelek, czy jest do czegoś podłączona na drugim końcu?
Odpowiedz
Kabelki od karty powinny lecieć do anten, przeważnie po obu stronach matrycy. Jeśli jeden z kabelków jak piszesz kończy się pod matrycą tzn. że coś tam masz zepsute, albo Tobie się wydaje że się tam kończy.
Jak laptop ma bt to antena od bt jest na laminacie lub korzysta z anten wi-fi, albo laptop ma oddzielna kartę tylko do bt i wtedy dodatkowy kabelek z antenką. Nie widziałem kart z trzema złączami, tzn. 2 wi-fi i jedno bt.

Antenki do pooglądania https://www.google.pl/search?q=laptop+an...66&bih=609
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

Odpowiedz
Co prawda sam jeszcze matrycy nie rozbierałem, ale tak jest na wszystkich filmikach, które obejrzałem na youtube - 2 kabelki od karty są zakończone pod matrycą i są zaklejone taśmą. Wokół matrycy nie ma żadnego kabla, za wyjątkiem tego od kamery i mikrofonu, podgląd chociażby tutaj (karta 9:40, matryca 21:40).

Teraz pytania wydające się być kluczowe - jak się nazywa złącze kabelków z kartą, jak się nazywa ta wewnętrzna antena i czy można to gdziekolwiek kupić?
Odpowiedz
Jesteś pewien że to tylko taśma?
Złącze to ufl, antena jako część zamienna na 100% w serwisie jest dostępna lub na znanym portalu aukcyjnym.

Wracając do OP po czym wnioskujesz że zasięg jest słaby? Z czym porównujesz, jakie karty testowałeś, jaki lapek, jaki ruter?
Jeśli tak win pokazuje to zgłoś to do M$.
Jeśli ruter masz w N i karta w N, to system będzie pokazywał słaby zasięg, bo będzie próbował łączyć w N, stań z lapkiem 1 metr od rutera i będzie super a jak masz po drodze ścianę to ustaw kartę w B/G i będziesz miał spokój, możesz też wyłączyć N w ruterze.
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

Odpowiedz
Nie twierdzę, że to tylko taśma, zapewne są tam anteny, ale jak widać są ewidentnie pod matrycą zamiast nad, albo obok niej.

Zasięg mam znacznie słabszy w porównaniu z 2 innymi laptopami i telefonem. W przypadku N w miejscu, w którym urzęduję, na swoim laptopie gubię sieć, a transfer jest tragiczny, w porywach 5mb. Na innych sieć ma się dobrze z transferem 30-40mb, w zależności od urządzenia. Na telefonie transferu nie mierzyłem, ale sieć jest stabilna. W przypadku sieci G transfer mam max 15mb.
Orientuje się ktoś jak nazywają się te wewnętrzne anteny?
Odpowiedz
Te anteny nie mają jakieś specjalnej nazwy. To są po prostu wbudowane anteny dookólne wewnętrzne. Jeśli chcesz poleszyć sobie zasięg to pozostaje:
1. Kupno zewnętrznej karty wi-fi pod USB z lepszą anteną albo
2. Jeśli masz odwagę i doświadczenie - rozkręcenie laptopa i zrobienie takiego wyprowadzenia od wbudowanej karty wi-fi na zewnątrz i zamontowanie gniazda antenowego w obudowie kompa: http://cdn.instructables.com/FUU/TAH5/2U....LARGE.jpg   http://cdn.instructables.com/FT1/ONL4/FE....LARGE.jpg Taki kabelek jest do kupienia na różnych portalach. Link Wtedy będziesz mógł sobie dokręcać dowolną antenę, a nawet kierunkowego grid-a montowanego na balkonie i działać na duże dystanse.
Reaver - mój ulubiony program...
Odpowiedz
Nie chce robić z laptopa sprzętu do poszukiwań obcych, chcę mieć po prostu w miarę przyzwoity odbiór wifi, a więc wiercić w obudowie nie będę. Raczej kieruję się w stronę przeniesienia tych anten wyżej, nad matrycę w okolicę kamery, tak jak to zwykle w laptopach bywa, o ile anteny się tam zmieszczą...

Kabelek do anten jest spawany, czy też na jakimś specjalnym złączu się to opiera?
Odpowiedz
Bysiek dobrze prawi, tak na prawdę to najlepsza opcja.
Wymiana anteny pod matrycą, lub jej przebudowanie będzie bardziej skomplikowane niż wlutowanie kabelka i zrobienie małej dziurki do zewnętrznej anteny...

A co do tego co n0me napisał, czy na kartach zewnętrznych i zewnętrznych antenach jest lepiej? jaki chipset? jaka antena? jaki router? w jakim standardzie się łączą? to wszystko ma znaczenie...

no i patrząc na twój chipset jest to combo, czyli pewnie jedna antenka to wifi a druga to bt, tylko za cholere nie powiem Ci która to która... spróbuj rozbebeszyć i dolutować do jednego z nich złączkę na zewnętrzną antenę i sprawdź czy coś się zmienia, jak nie to zrób to z drugim kabelkiem, jak tak, to potem mod na zewnętrzną i szaleństwo dobrobytu!

Jak nie chcesz tak, to szukaj manuala/blue printsów tej karty żeby zidentyfikować jak działa.

Potem można kombinować dalej.
Odpowiedz