Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Analiza sieci otwartych
Witam,
Mam pytanie.Mianowicie chciałbym przeanalizować sieć otwartą (jakiś hotspot kfc czy coś w tym stylu)czy jest to dozwolone i legalne.Np analiza ruchu sprawdzenie portów itp>
Z góry dziękuję :D
Odpowiedz
Hmmmm ... wg przepisów możesz skanować do woli, nie wolno ... spowodować przerw w działaniu.
Odpowiedz
a analiza ruchu też?
Odpowiedz
i czy jest jakiś przepis że można skanować?
A co ze stronami? strony też można skanować
Odpowiedz
Ech, nie bardzo chce mi się opisywać ... poniżej opinie prawników :
http://niebezpiecznik.pl/post/nieautoryz...e-pytania/
http://niebezpiecznik.pl/post/nieautoryz...-prawnika/
http://niebezpiecznik.pl/post/czy-mozna-...m-na-atak/
oraz ....
http://niebezpiecznik.pl/post/zatrzymala...wodzkiego/

jeśli coś będzie niezrozumiałe, niejasne - daj znać.
Odpowiedz
Okej i zdania są podzielone jeden mówi tak drugi nie.Czyli najlepiej spytać się kogoś czy można? Tylko czy taki gość z kfc będzie w ogóle wiedział co ja do niego mówię?Czy pomyśli obiektywnie i zadzwoni na policje bo pomyśli że pytam czy mogę mu się na mail włamać?
Odpowiedz
Pasywnie możesz robić co chcesz teoretycznie. Ale już np MDK użycie może być interpretowane jako przełamanie zabezpieczeń bo wypływasz na działanie sieci.
Odpowiedz
Hmmmm, moim skromnym zdaniem, jeśli wykonasz skanowanie portów w dowolnej sieci, dowolnej strony - nikt nie będzie zgłaszał uwag. Po pierwsze nie będzie miał o tym pojęcia w 99,99%. Jeśli nie użyjesz tych danych w celu uzyskania nieuprawnionego dostępu - nie będzie to przestępstwem. Zależy co chcesz osiągnąć? Wnerwić właściciela? Poinformować go o problemach? Zebrać darmowy posiłek? Zaplątać się w problemy prawne?

Postaw się w odwrotnej sytuacji.

Prowadzisz knajpę, masz WiFi ... przychodzi do Ciebie gościu i mówi:
(wersja 1) - Czy mogę wykonać testy penetracyjne sieci, sprawdzę czy można się włamać do waszej sieci, czy mogę wykraść wam ważne dane, skasować faktury, dane księgowe, takie tam. Czy wyrażacie zgodę?
(wersja 2) - Dokonałem skany waszej sieci, macie otwarte porty, urządzenia bardzo stare i niezabezpieczone i/lub/oraz ustawione są domyślne hasła, każdy może wam skasować/przeglądać dane, proponuję zmianę domyślnych haseł. Wynagrodzenie pracowników jest bardzo niskie. Marża jest koszmarna ... itd. itp.
(wersja 3) - Informuje, że w jak dostanie darmowy posiłek, powie o problemach z bezpieczeństwem sieci.
(wersja 4) - Dostajesz anonimowego majla (TOR, itd.), grzecznie dostajesz informację że sieć nie ma ma zabezpieczeń, odsyłacze do niebezpiecznika, z3s, sekuraka ... aby sobie poczytać o problemach jakie to może wywołać ... (wycieki danych). Propozycja rozwiązania problemu (konkretne informacje lub prośba o poinformowania kogoś ... z odpowiednią wiedzą).

Sumując, jeśli chcesz wykonać testy, wykonaj. Staraj się nie zniszczyć niczego. O problemach poinformuj w sposób anonimowy obsługę, administratora itd. Wszystko zależy co chcesz osiągnąć. W przypadku 99% testów, nie zyskujesz niczego - sławy, uwielbienia, wdzięczności. Pozostaje tylko satysfakcja i radość z zabawy. Jak się ujawnisz, masz 50% szans na wdzięczność lub zgłoszenie (i/lub wpierdziel obsługi).
Odpowiedz
No dobra a jak wysłać wiadomość anonimową? Bo na tym się nie znam.Zależy mi na teście bo się uczę i potrzebuję praktyki.A o wadach mogę ewentualnie poinformować.
Odpowiedz
"Sumując, jeśli chcesz wykonać testy, wykonaj" ale testy obejmują też łamanie czyli ja miałbym zrobić wersje lite bez łamania.Trzeba też uważać z mailem anonimowym bo gość pomyśli że to jakiś super pro hakier pisze :D
Odpowiedz