Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Problemy w sieci firmowej
Witam,
znajomy ostatnio narzeka na problemy z komputerami w jego firmie. Chciałem mu pomóc, no więc: Ccleaner, skan antywirusowy, skan antimalware, dezinstalacja śmieci, rekonfiguracja routera. Ale mimo to są problemy. Ogólnie sieć składa się z kilku komputerów i rejestratora kamer. Głównie chodzi o dwa kompy i rejestrator. Jeden komputer z bazą danych (ale też działa na nim klient) [Windows 7, 2 rdzenie 2GHz, 2GB RAM] i drugi z klientem bazy danych [Windows 7, 2 rdzenie 2,3GHz, 2GB RAM] i rejestrator podłączony do routera obsługuje kamery i udostępnia je przez internet. Dokładniejszych specyfikacji nie pamiętam.
Problemy:
1. Czasami nie działa SQL (korzysta z niego program finansowy) i nie wiem gdzie, czy na tym z bazą danych czy na klientach.
2. Ten kliencki baaardzo długo się uruchamia. (nawet 10 minut)
3. Zauważono, że kiedy rejestrator podłączony jest do routera to jest duży wysył (tak to określił dostawca internetu).
4. Ogólnie praca w programie korzystającym z bazy przebiega wolno. Komputery raz się zacinają raz nie - różnie.
No i na dodatek router CellPipe - strasznie się go konfiguruje.

Czego to może być przyczyna? Słaby sprzęt, kiepski program (chodzi o ten z bazą - finansowy) czy może intruz w sieci?

Nie wiem czy mogę podawać nazwę tego programu finansowego, żeby kryptoreklamy nie robić. Chociaż z opinii wynika że jest irytujący, ale niestety zmiana takiego oprogramowania w firmie to dużo pracy, więc to nie wchodzi w grę.
Z góry dziękuję za jakąkolwiek pomoc Smile przydatne będą nawet same słowa kluczowe, resztę może znajdę w necie, jak nie to wrócę Smile
The quieter, the better.
Odpowiedz
Co to z SQL?
Sprawdź HDD na tym kompie.
Ile te windowsy mają lat? Jak więcej niż rok to reinstall.
Połącz kablem krosowym oba kompy tylko i zobacz czy będzie lepiej.
Podmień router
Przetestuj na zwykłym switchu
Wirasharkiem obadaj co tam do neta lata.
Wywal bramę z DVR lub zmień sieć np jak masz 10.0.0.0/24 w sieci to na DVR ustaw 10.2.2.0/24, na kompa daj team viewera i ustaw na tym kompie te dwie sieci ręcznie jedną do net-a drugą do DVR-a ta druga oczywiście bez żadnej bramy, jak będzie potrzeba zdalnego podglądu zrealizujesz to via teamviewer.
IMHO backup sql-a i danych oraz instalka od nowa windowsów wszystkich.
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

Odpowiedz
Serwer bazy danych działa na Microsoft SQL Server 2008 R2. Reinstalację robiłem pół roku temu także ze względu na "zamułkę" komputerów i sieci. Wireshark nic ciekawego nie pokazał. Wokoło firmy widać tylko jedną sieć WiFi, i to daleko. Raczej nikt nie siedzi z kompem pod firmą.
Na razie sprawdzanie różnych konfiguracji sieci odpada, bo nie mam czasu. Może po świętach się uda, ale najpierw chciałbym mieć jakieś punkty zaczepne co do tego co robić i czego szukać.
A w ogóle orientuje się ktoś jak wyglądają statystyki włamań komputerowych w Polsce? Bo nie wiem czy podejrzewać włamanie. To nie jest bardzo mała firma, szanse na to że komuś te dane się przydadzą są, moim zdaniem, bliskie zera. Ale objawy widać, np. czasami kompy coś mielą, jakby jakiś botnet + niekiedy duże obciążenie sieci przez wysyłanie obrazu z kamer.
O i jeszcze jedno pytanie Smile czytałem i wirusach których nawet formatowanie nie usunie. Czy w Polsce zdarzają się takie przypadki? Bo chyba większość raportów i statystyk dotyczy Zachodu raczej.
The quieter, the better.
Odpowiedz
Zerknij na "ROUTE PRINT" - gdzie odnajdziesz ustawienia sieci (nie publikuj tego raczej).
Kolejna sprawa, jakie masz ustawienia DNS? Jak jest skonfigurowany router ... AP ... itd.
Zerknij na TRACERT ... pomiędzy kompami ... i serwerami Smile

2 sprawa, ustaw pułapki ... Big Grin na dyskach ... sposobów jest kilka, ale AUDIT na serwerze w folderze "DANE FINANSOWE" i pliku txt "SPRAWOZDANIE.XLS" (puste oczywiście lub z pierdołami) ... zobaczysz kto tego dotyka Wink i kiedy ...

1 sprawa, włączasz na serwerze OGROMNY log (przynajmniej 1 GB) i albo robisz automat weryfikującego logi ... albo sam to raz dziennie sprawdzasz Smile analiza logu security na nazwę pliku i folderu. Aha, nie zapomnij włączyć opcji logowania takich zdarzeń w gpedit.msc

Ufff, to tak na szybko, pomysłów to ja mam troszkę ...
Odpowiedz
Czy klient ma miliard giga "potrzebnych" plików na pulpicie? Jak tak to przenieść na partycję i podlinkować skrótami żeby nie musiał wszystkiego dźwigać na pulpicie.
Często czyści się rejestr i masę badziewia cleanerami, a zapomina się o tej prostej rzeczy która strasznie spowalnia system Smile
No i fragmentacja dysków skoro to windoza.
Odpowiedz
Wow Big Grin dużo pomysłów, dziękuję Smile jutro postaram się to wszystko zrobić Smile
The quieter, the better.
Odpowiedz