Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Risery dla GPU
MSI 280x ma dwa gniazda 8 i 6. Do obu podpinam więc zdecyduję się na zwykłego risera. Co do wentylatora to ten, który póki co mam to właśnie od boku wieje więc lipa. Ale coś wymyślę. Co do konstrukcji to nie będzie problemu. Mam kilka starych obudów i coś mogę z tego zmajstrować lub na działce z jakiś ładnych deseczek uzbijam Wink
Kto mieczem wojuje - ten często zwycięża.
(03-08-2014, 21:55)Tommy napisał(a): ale moja sytuacja jest inna ponieważ ja mam oryginały AMD z chłodzeniem tunelowym.
No właśnie, to jest wg. mnie porażka większości kart graficznych.
Gdyby nie to, że wentylator karty zabiera powietrze od spodu i oddaje je między innymi do przodu obudowy, można by montować po 5-6 kart w jednej, zamkniętej obudowie z niewielkimi wentylatorami, ale odpowiednio skierowanym przepływem powietrza.
Jest jednak rozwiązanie tego problemu, wystarczy zastosować z przodu obudowy na tyle mocne wentylatory, aby potrafiły przedmuchać całe powietrze z obudowy w przeciągu maksymalnie kilku sekund.
Jest na rynku wieje dużych, fajnych, cichych i przy okazji drogich wentylatorków 12V. Ja od dawna stosuję wentylatory do montażu w szafach rack, które maja zasilanie 230V i bardzo dużą (w porównaniu do 12V) moc.
Ciekawostką jest klaster, który zbudował Jeremi Gosney (Epixoip) jeden z użytkowników forum http://www.hashcat.net
link do wątku: http://hashcat.net/forum/thread-2798.html

[Obrazek: http://stricture-group.com/files/290X/8x...ggedin.jpg]
Czytałem o paru ładnych konstrukcjach tego typu. Piękne - po prostu Smile
Ale to są już koszty dość spore. Jak na moje obecne potrzeby i możliwości finansowe to zatrzymam się na rzeźbieniu, riserach i wentylatorkach.
Dostałem riser 16 - 16. Założyłem i obie karty przy maksymalnym obciążeniu (z delikatnie podkręconym tym razem zegarem) trzymają przy pierwszych testach temperaturę 71/72 stopnie. Widzę różnicę jednak w tym, że jedna karta i tak nagrzewa się szybciej. Znów bez względu na to jak je przestawię bo wentylator utrzymuje wyższe obroty na karcie (różnica około 300 - 400), która ma podpięty monitor. Ale to z pierwszych testów tyle.

Mniej się grzała pojedyncza karta niż jak są dwie i pracują na takich samych ustawieniach jak działały pojedynczo. Teoretycznie nie powinno się nic chyba zmienić? Muszę to obadać Smile
Wyświetlanie obrazu to obciążenie karty, więc ona może grzać się bardziej.
Może ale nie musi... ponieważ np. ustawienia oclHashcat na FULL za pomocą parametrów:
-n, --gpu-accel=NUM Workload tuning: 1, 8, 40, 80, 160
-u, --gpu-loops=NUM Workload fine-tuning: 8 - 1024
to dla ekranu nie wystarczy "przestrzeni" i temperatura będzie taka sama.

Jeżeli układasz karty w odstępach ale jedna nad drugą to temperatura też może docierać do tej górnej. Smile

Pamiętaj też że seria R9 jest gorąca, 90C to podobno normalna temp. pracy tych układów.
Thx, Tommy. Tak myślałem, że obraz to dodatkowe obciążenie, dlatego nie panikuję.
Ustawiam je obok siebie, oddalone riserem. Muszę coś wymyślić z obudową. Coś wyrzeźbię ze starych obudów, pokombinuję. Teraz siedzę w domu to mam trochę czasu.

Czytałem, że się grzeją R9 ale nikt mnie nie namówi, żeby sprawdzać to aż do 90C Tongue

BTW to czuję się zaszczycony mając cały dział na forum dla siebie Wink
Bo ta co ma monitor podpięty zawsze będzie miała wyższą temperaturę.
http://blog.fox-it.com/2014/03/07/buildi...ing-story/
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

90st. C dla R9 280X to dużo, takie temperatury powinna osiągać R9 290X, która konstrukcyjnie przystosowana jest do wyższych temperatur.
280X jeżeli pracuje w trybie ciągłym powinna mieć nie więcej jak 80st. C i najlepiej gdyby jej wentylator kręcił się nie więcej niż na 70-80% swoich możliwości bo inaczej niedługo może wyzionąć ducha.
MSI jest ogólnie słaba pod kontem chłodzenia i najczęściej wszyscy kopiący kryptowaluty narzekają właśnie na to :/
Znalazłem porównanie 280x i faktycznie msi wypada najgorzej. Chyba będziesz musiał poszukać innego chłodzenia na te zabawki.
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

Tak wysoko nie podchodzą temperatury Smile
Coś pomyślę z dodatkową wentylacją. Może pomyślę nad tym wentylatorem o którym Tommy wspominał. Póki co nie przekraczają okolic 74 stopni po ciągłej nocnej pracy.