Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Opłacalność wydobycia kryptowalut
Wink 
Od dawna zastanawiałem się nad opłacalnością wydobycia kryptowalut i dlatego chciałbym zrobić mały (teoretyczny) test... Smile

Załóżmy, że zdecydowałem się na zakup koparki BTC (ASIC) o wydajności 200GH/s.
Sprzedawca z allegro twierdzi, że ma je dostępne od ręki, że kopią z prędkością 210-230GH i zużywają 400W. Koszt to "zaledwie" 10 000 PLN.
Zdecydowałem się i kupuję...
Zapłaciłem teraz, gość dostanie kasę jutro, więc wyśle też jutro i w czwartek koparka będzie u mnie.

Kopanie zaczynamy w czwartek bo to sprzęt bezobsługowy.

Z drugiej strony, gdybym zdecydował się na SCRYPT i zakup GPU za 10 000 PLN miałbym:

- 2x płyta główna
- 2x procesor
- 2x RAM
- 2x hdd
- 2x obudowa
- 4x XFX 650W
- 8x R9 270

Zużycie energii elektrycznej przy tym konfigu szacuję na 1900W, wydobycie na 3600-4000KH/s

Zdecydowałem się! Sprzęt komputerowy zamówiłem, zapłaciłem, jutro będzie, poskładam wszystko i w czwartek od rana zaczynam kopanie.

Biorę pod uwagę najniższe parametry, więc będę miał w ASIC 210GH/s i 400W oraz w komputerze 3600KH/s i 1900W.
Na dzień dzisiejszy 210GH/s to 0,282 BTC (198 USD= 604 PLN) tygodniowo a 3600KH/s to 9,479 LTC tygodniowo (173,9 USD= 530 PLN).
Biorąc pod uwagę taryfę G11, trzymając sprzęt w domu za zużycie prądu w ASICu będę płacił 180 PLN miesięcznie, za komputer 850 PLN miesięcznie.

Już na samym początku widać przewagę ASIC nad GPU.
Z jednej strony przychód 604 PLN tygodniowo, koszty za prąd 45 PLN. Z drugiej strony przychód tygodniowy 530 PLN a koszty prądu to 212 PLN.
Czy aby na pewno SHA-256 jest lepszy niż SCRYPT?? Na pierwszy rzut oka zakup kopary wygląda OK, zobaczymy jednak czy rosnąca trudność nie pozmienia moich obliczeń.
Jedno wiem na pewno, jeżeli wydobycie będzie nieopłacalne moją koparkę będę mógł oddać do muzeum, komputer sprzedać za 1/3-1/4 ceny.

Kolejne jedno rozwiązanie- za 10 000 PLN można w tej chwili kupić 4 BTC lub 151 LTC

Zobaczymy jak będą kształtowały się moje przychody w najbliższych tygodniach. Smile
Podobne rozważania miałem około dwóch tygodni temu. I zadecydowałem, że lepiej wypada jednak SHA-256 i koparka (właśnie wspomniana przez Ciebie) te koparki są na allegro za 6500 7000 lub 8000zł. Za 10000 też widziałem ale jak poszukasz o taniej też dorwiesz... ok trudność wydobycia BTC jest duża ale..... no właśnie... wszystko ma swoje zalety i wady ale ja osobiście bym został przy BTC
Wszystkie kalkulatory pokazują, że jeżeli nie kupisz naprawdę topowego sprzętu lub jeżeli nie kradniesz prądu mining nie jest opłacalny.
Zobaczymy za kilka tygodni jak będą wyglądały moje teoretyczne testy.
Ja w związku z tym, że raz na jakiś czas bawię się w przeliczanie hashy i tak miałem zamiar zainwestować w porządne karty grafiki, więc zakup komputera z zestawem mocnych GPU jest o wiele bardziej rozsądnym rozwiązaniem.
Od tygodnia codziennie zaglądam sobie na strony z kursami i trudnością wydobycia BTC i LTC.
Według moich obliczeń (przy założeniu, ze kupiłbym koparkę ASIC 210GH/s i komputery 3600KH/s) do dzisiejszego dnia zarobiłbym 0,2962 BTC (164,80 USD) oraz 10,1330 LTC (142,88 USD).
Po przeliczeniu tego po aktualnym kursie na PLN daje nam 502,48 PLN za BTC i 435,63 PLN za LTC.
Od tego tych kwot musimy niestety odjąć koszty prądu, które w przypadku komputerów sa dosyć wysokie. Ostatecznie po odliczeniu prądu pozostaje mi 453,87 PLN z kopania BTC za pomocą koparki ASIC oraz 208,46 PLN z LTC kopanych za pomocą tradycyjnych komputerów z GPU.
W przeciągu pierwszego tygodnia zabawy trudność wydobycia BTC wzrosła o niecałe 19%, LTC o 0,6% Smile
Dodatkowo, po około tygodniu można znaleźć o wiele więcej korzystnych cen na koparki ASIC a karty graficzne, których zaplanowałem użyć kończą się w hurtowniach i albo czekamy na ich dostępność, albo płacimy 10% drożej u sprzedawców, którzy mają je na stanie.

Tydzień temu założyłem też, że można byłoby również zainwestować te pieniądze w BTC i LTC.
Za 10 000 PLN tydzień temu miałem 4 BTC za kolejne 10 000 PLN miałbym 151 LTC. Na dzień dzisiejszy 4 BTC = 6 786,61 PLN, 151 LTC = 6 491,67 PLN Smile
Dostałeś w końcu ten sprzęt czy sobie gdybasz?Smile
(02-20-2014, 19:40)K13 napisał(a): Dostałeś w końcu ten sprzęt czy sobie gdybasz?Smile
Cały ten wątek to gdybanie, napisałem na początku: "Załóżmy, że zdecydowałem się na zakup..."
Swoja małą kopareczkę mam, ale w o wieli mniejszej skali. Chciałem sobie poteoretyzować ile mógłbym zarobić dokupując więcej GPU lub kupując ASIC. Zobaczymy jak cała zabawa będzie wyglądać w kolejnych tygodniach.
Jeśli będziesz takie sprawozdanie robił co tydzień, to arkusz jakiś on-line zrobię i zobaczymy jak to będzie za miesiąc czy dwa.

waluta|wykopane|wartość|koszty|zarobek|trudność wydobycia|

Jeśli coś pominąłem daj znać.
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

(02-20-2014, 22:23)n0me napisał(a): Jeśli będziesz takie sprawozdanie robił co tydzień, to arkusz jakiś on-line zrobię i zobaczymy jak to będzie za miesiąc czy dwa.

waluta|wykopane|wartość|koszty|zarobek|trudność wydobycia|

Jeśli coś pominąłem daj znać.
Nic nie musisz robić... Excel w załaczniku.

Załączone pliki
.xls   mining.xls (Rozmiar: 11.5 KB / Pobrań: 16)
good job
Chciałem tylko pomóc, ale widzę, że przygotowany do lekcji jesteś Wink
--
pzdr n0me
echo b > /proc/sysrq-trigger

Czyli widzę, że na chwilę obecną wychodzi prawie po równo z przewagą na GPU bo można je wykorzystać do handshake'ów i do grania Smile Ale rachunek za prąd.... no ale wychodzi na to samo Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
stat4u