Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sieć otwarta publiczna i korzystanie z VPN
Coś tam wiem w temacie, ale uważam że za mało.

pytanie nr 1:
Łączymy się z siecią otwartą, np darmowym hotspotem, jak się prawidłowo zabezpieczyć?

pytanie nr 2:
Czy do zabezpieczenia połączenia można użyć domowego lub firmowego serwera? Np przy wykorzystaniu połączenia VPN punkt-punkt?
Ad 1.
Ja mam takie rozwiazanie ze w domu mam postawiony server VPN'a (w zasadzie to dwa), ejden na linuxie a drugi na Synology
Jak gdzies jestem po za domem to lacze sie z tym VPNem i smigam przez niego, mam tez dzieki temu dostep do calej siedzi i zasobow w domu. Tutaj jest tez wazne by miec wlaczona weryfikacje serwera kluczami do ktos moze sie przedstawic jako Twoj serwer domowy (vpn mitm). Bardzo wygodna opcja.

Ad 2.
Nie ma koniecznosci posiadania jakichs niewiadomo jakich sprzetow, wystarczy cokolwiek co ma uruchomionego linuxa. Forwardujesz port vpna na routerze na ten system i juz wszystko gra. Jak bede mial chwile to ogarne tutaj na to forum jakies tutoriale.
"Life would be tragic if it weren't funny."
Stephen Hawking
co daje server vpn ?? i jak go załozyć czy to darmowe ??
http://pl.wikipedia.org/wiki/Virtual_Private_Network
(01-24-2014, 17:05)yakuza napisał(a): co daje server vpn ?? i jak go załozyć czy to darmowe ??

Serwer VPN zabezpiecza twoje połączenie z internetem tak aby nikt nie mógł słuchać co robisz (w otwartej sieci wifi mógłby każdy, bo twoje hasła i treści latają nieszyfrowane w eterze)
Mówiąc jak najprościej: tworzysz szyfrowany tunel prosto przez internet do danego serwera (twoje działania są tak bezpieczne jak poziom zabezpieczeń danego serwera). Serwera możesz użyć swojego (np zawsze włączony lapek w domu) lub firmy trzeciej która świadczy takie usługi. Domowy serwer będzie oczywiście darmowy, nie znam oferty firm "trzecich". Jak wiadomo firmy trzecie nie robią nic charytatywnie, jak udostępnią coś za free to będzie miało jakieś ograniczenia, np transferu.
A jak się ma kwestia dynamicznego IP? Bo wiem że chcący postawić nasa albo na apache swój domowy serwer to jest problem z dynamicznym IP (np. neozdrada). Jak to jest z VPN i czy jest jakieś dobre rozwiązanie?
(01-24-2014, 19:33)Gilley napisał(a): A jak się ma kwestia dynamicznego IP? Bo wiem że chcący postawić nasa albo na apache swój domowy serwer to jest problem z dynamicznym IP (np. neozdrada). Jak to jest z VPN i czy jest jakieś dobre rozwiązanie?

dyndns http://www.dyn.com wpisane w router
lub
http://www.noip.com zainstalowany na komputerze w sieci..

w ten czy inny sposób swój zmienny IP masz zawsze pod jedną nazwą domeny.
Więc tak jak przy domowym serwerze, thx.

edit: btw, dzięki za dyn.com, nie znałem a wydaje się warte uwagi.
(01-24-2014, 17:30)hoseroberto napisał(a):
(01-24-2014, 17:05)yakuza napisał(a): co daje server vpn ?? i jak go załozyć czy to darmowe ??

Serwer VPN zabezpiecza twoje połączenie z internetem tak aby nikt nie mógł słuchać co robisz (w otwartej sieci wifi mógłby każdy, bo twoje hasła i treści latają nieszyfrowane w eterze)
Mówiąc jak najprościej: tworzysz szyfrowany tunel prosto przez internet do danego serwera (twoje działania są tak bezpieczne jak poziom zabezpieczeń danego serwera). Serwera możesz użyć swojego (np zawsze włączony lapek w domu) lub firmy trzeciej która świadczy takie usługi. Domowy serwer będzie oczywiście darmowy, nie znam oferty firm "trzecich". Jak wiadomo firmy trzecie nie robią nic charytatywnie, jak udostępnią coś za free to będzie miało jakieś ograniczenia, np transferu.

dzieki
dajcie link do jakiegoś toturiala co i jak Smile