Ocena wątku:
  • 0 głosów - średnia: 0
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Nakładanie gęstych past termo-przewodzących.
Odpowiedź na pytanie shogun-a:

Zwykła pasta sylikonowa jest bardziej płynna i nie trzeba robić nic. Smarujemy i zakładamy chłodzenie.

Lepsze pasty zazwyczaj są gęste np. MX-4 czy IC-Diaimond. Aby je troszkę upłynnić trzeba je podgrzać. Można to zrobić na grzejniku elektrycznym, konwektorowym, na piecyku do PCB lub nawet w gorącej wodzie, wkładając razem z strzykawką. Pasta robi się płynna i lepiej rozpływa się pod naciskiem radiatora. Dobrze jest też podgrzać samo chłodzenie, ponieważ jest ono w stanie w kilka sekund schłodzić pastę i nici z podgrzewania.

Pasty nie należy grzać zbyt długo i zbyt mocno, ponieważ niektóre pasty po zagrzaniu do pewnej temperatury robią się twarde, bardzo lepkie lub czasem wręcz żelują. Efekt ten normalnie ma nastąpić dopiero po założeniu chłodzenia i wygrzaniu pasty.

Dla przykładu pasta MX-4 po kilku dniach od nałożenia i pod wpływem temp. procesora staje się lekko żelista i bardzo lepka. Odczuwalny jest wtedy spadek temp. układu o 2-3C czyli poprawę sprawności chłodzenia.
Ja używam i polecam Zalman STG-2. Pasta należy też do gęstych. Mimo to na zimno przy odrobinie spokoju da się ją rozprowadzić. Używam do tego albo woreczka na palcu lub karty plastikowej (często w Multikinie dostaję jakieś karty wyglądające jak płatnicze do konkursów i tego używam).
Kto mieczem wojuje - ten często zwycięża.
Wielu producentów zaleca nakładanie pasty za ziarnko ja lubię na dwie kresi pionowo (nie na skos od rogów)
Na kartę jest ok ale łatwo przedawkować Smile Pół bidy jak pasta wyleci bokiem, gorzej jak nie wyleci tylko zrobi się milimetrowa warstwa pasty Smile
Ja nakładam takiego "gluta" na oko Wink Później rozprowadzam na cienką warstwę.
Ja kiedyś nakładałem na placki Smile
Niestety okazało się że w niektórych miejscach zamykam powietrze i efekty były marne.
No ale jak zrobisz cienką warstwę rozprowadzając kartą na całą powierzchnię czapki to ciężko zostawić tam powietrze Smile

Skocz do:

Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości
stat4u